Az sokak által ismert tény, hogy a várandósság alatt a kismamák fogai hamarabb romlanak, így többet kell velük foglalkozni. Azonban azt nem mindenki tudja, hogy milyen komoly kockázata van a nem megfelelő szájhigiéniának a szülésre.
Milyen problémák léphetnek fel és miért? Nos, a válaszok...
Az már közismert tény, hogy a magzat fejlődéséhez szükséges kálciumot a magzat mindenképpen beépíti a szervezetébe, ha máshonnan nem, akkor az anya csontjaiból vagy fogaiból, azok lebontásával.
A fenti tény, valójában az anyára nézve veszélyes, hiszen az a későbbiekben a fogak elvesztéséhez, illetve csontritkuláshoz is vezethet.
Azonban nézzük a magzat szempontjából a szájápolást!
Mivel a terhességi hormonok hatására sok minden megváltozik az anya szervezetében, így nem meglepő, hogy változik a nyál összetétele, vagy a nyálkahártyában lévő erek nagysága. Miért is lehet ez probléma?
Mert a nyálkahártya megduzzadt erein keresztül hamarabb bejuthatnak kórokozók a szervezetbe a fogakhoz, fogínyhez, melyek gyulladást okozhatnak.
Miért káros az így fellépő ínygyulladás?
Egyrészt, mert a gyulladt ínyt megpróbálja a kismama kíméletesebben tisztítani- azaz nem lesz megfelelő a tisztítás, ezáltal csak még inkább termelődnek a gyulladást okozó savak, toxinok, melyek még gyulladtabbá teszik az ínyt. Amely az anyánál akár fogínysorvadáshoz is vezethet a későbbiekben.
Mit tegyünk tehát, ha fogászati problémánk van a terhesség ideje alatt?
A magyar várandós ellátás rendszerében a fogorvosnál tett látogatás kötelező és igazolandó. Ezzel próbálja az ellátórendszer kiszűrni a lehetséges kockázatokat.
Javasoljuk, hogy bármilyen kis fogászati problémát is tapasztal, mihamarabb keresse fel fogorvosát!